Zakup pierwszego roweru. Na co zwrócić uwagę?

2022-03-14
Zakup pierwszego roweru. Na co zwrócić uwagę?

Chęć rozpoczęcia przygody z nowym sportem z reguły wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu. Mowa tutaj na przykład o rowerze. Jazda jednośladem to nie tylko mnóstwo radości, ale również możliwość odbywania naprawdę wymagających treningów i długich przejażdżek. Jednak aby tak było, należy wybrać odpowiedni jednoślad. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiadamy, co jest najważniejsze podczas zakupu pierwszego roweru.

Pomyśl, gdzie będziesz jeździć, czyli rodzaj roweru 

Jedną z ważniejszych kwestii, nad którymi warto się zastanowić przed wizytą w hurtowni rowerowej, jest ta, do czego właściwie ma służyć jednoślad. Specjalista na pewno spyta o to, czy ma to być rower szosowy, miejski czy może górski. Właśnie dlatego przed wizytą w sklepie, dobrze zapoznać się ze specyfiką każdego z nich. Wyróżniamy:

  • rower miejski, który jest dostosowany głównie do jazdy po asfalcie i bruku, a jego konstrukcja sprawia, że jeździ się nim komfortowo, jednak głównie na krótkich i niewymagających trasach,
  • rower górski, który ma grubsze opony i jest bardziej zwrotny, dzięki czemu świetnie sprawdza się podczas jazdy po wymagającym terenie, również po nierównościach,
  • rower trekkingowy, który łączy w sobie cechy dwóch powyższych, więc sprawdzi się do codziennej jazdy po mieście i weekendowych wyjazdów w teren,
  • rower crossowy, który jest lekki i doskonale sprawdzi się do jazdy po asfalcie i nieutwardzonych drogach, a także na dalsze trasy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu roweru? 

Kolejnym kryterium, na które warto zwrócić uwagę, poszukując roweru górskiego czy crossowego, jest rozmiar ramy, który powinien być dopasowany do wzrostu użytkownika. Niemniej ważny jest rozmiar kół. W tym przypadku trzeba kierować się tym samym kryterium, czyli wzrostem, przy czym warto podkreślić, że rozmiary kół są też uzależnione od rodzaju roweru. Większość osób poszukujących swojego pierwszego jednośladu z pewnością zwróci uwagę głównie na cenę.

W tym przypadku dobrze wiedzieć, że jest uzależniona od kilku czynników, czyli od typu i modelu roweru, wspomnianej wielkości kół, typu hamulców czy sposobu amortyzacji. Nie bez znaczenia jest też wyposażenie jednośladu w dodatkowy osprzęt.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel