Jaki wybrać rower do miasta?

2020-10-30
Jaki wybrać rower do miasta?

Rowery stają się coraz bardziej popularne, choć od zawsze cieszyły się ogromnym powodzeniem. Są świetnym środkiem transportu, ale także doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek, zwiedzanie czy uprawianie sportu. Coraz więcej rowerów widuje się też w miastach. Oprócz ogólnodostępnych rowerów miejskich bardzo często spotkać możemy ludzi na ich własnych rowerach omijających długie korki i czerpiących przyjemność z jazdy. Jednak wybór roweru nie jest taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Inny rower wybierzemy bowiem, chcąc jeździć nim na dłuższe wycieczki w teren, a inny do jazdy po mieście. Na jakie parametry warto więc zwrócić uwagę, wybierając rower do miasta?

Rodzaje rowerów

W sklepach rowerowych spotkać możemy naprawdę ogromny wybór rowerów. Nie chodzi tu jedynie o ich kształt, kolor czy wyposażenie dodatkowe. Rowery przystosowane do różnych nawierzchni i typów jazdy często znacząco się od siebie różnią. Może tutaj chodzić między innymi o rozmiar kół, szerokość opon i ich bieżnik, rodzaj zawieszenia, kształt kierownicy, konstrukcję ramy czy przerzutki. Sporo istotnych parametrów, prawda? W zależności od tego, jak wykonany jest rower, biorąc pod uwagę powyższe czynniki, wyróżniamy na przykład rowery crossowe, górskie, dziecięce, trekkingowe, elektryczne, szosowe, BMX czy miejskie. Na tych ostatnich chcemy szczególnie się dzisiaj skupić: jak wybrać idealny rower do jazdy po mieście? Na co trzeba zwrócić uwagę, dokonując takiego wyboru?

Parametry roweru miejskiego

Rowery miejskie, jak sama nazwa wskazuje, spotkać możemy najczęściej w większych miastach, gdzie wykorzystywane są do szybkiego przemieszczania się po asfaltowych czy brukowanych ścieżkach rowerowych, parkach czy ulicach. Najwięcej tego typu rowerów można zaobserwować m.in. w światowej stolicy rowerów - w Amsterdamie, dlatego często spotkać możemy się też z nazwą „rower holenderski”. Ich konstrukcja ma za zadanie jak najbardziej ułatwić mieszkańcom miast korzystanie ze środka transportu, jakim jest rower. Dlatego charakteryzują się one przede wszystkim specjalną konstrukcją ramy ułatwiającą wsiadanie i zsiadanie, a także umożliwiającą zajęcie wygodnej pozycji na siodełku, która odciąży nasze plecy i pozwoli nam dokładnie widzieć wszystko przed sobą. Wygodne i szerokie siodełko także umożliwia komfortową jazdę. Rower miejski powinien także być wyposażony w specjalną przerzutkę planetarną, która pozwala na zmianę biegu nawet na postoju – na przykład, gdy czekamy na zielone światło. Większość tego typu rowerów posiada także dodatkowe praktyczne akcesoria, takie jak błotniki, bagażnik, koszyk na zakupy, pełna osłona łańcucha, oświetlenie czy dzwonek. Wszystko to sprawia, że jazda takim rowerem po mieście staje się jeszcze wygodniejsza i przyjemniejsza.

Jaki rower wybrać?

Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze uzależniona jest od tego, do czego tak naprawdę chcemy wykorzystywać nasz rower. Należy zastanowić się, czy chcemy go używać tylko i wyłącznie do jazdy po mieście, czy może chcemy od czasu do czasu wybrać się nim także za miasto – do lasu, na polne ścieżki czy w góry. Czy nasz rower będzie głównie środkiem transportu do pracy, czy może będzie także przewoził nasze codzienne zakupy, czy małego pupila? Ważne jest także to, czy mieszkamy w parterowym domu, czy w bloku bez windy. Codzienne wnoszenie i znoszenie roweru z wyższych pięter może mieć ogromny wpływ na dokonany przez nas wybór. Musimy pamiętać o tym, że całe dodatkowe wyposażenie i konstrukcja roweru miejskiego sprawia, że jest on dość ciężki. Często okazuje się także być niewygodny podczas jazdy w terenie, choć jest idealnym rozwiązaniem na miejskie ścieżki. Dlatego zamiast typowego roweru miejskiego (czyt. holenderskiego) wiele osób decyduje się na lżejszy rower crossowy. Jest to idealny wybór na pierwszy rower, kiedy nie jesteśmy jeszcze pewni, jak bardzo pokochamy ten środek transportu i gdzie będziemy chcieli nim później jeździć. Ten rodzaj roweru nadaje się zarówno do miasta, jak i na uniwersalne przejażdżki w terenie. Aby stworzyć z niego rower typowo miejski możemy dołożyć do niego dodatkowy bagażnik czy błotniki. Może być świetnym kompromisem pomiędzy rowerem miejskim a górskim. Do jazdy po mieście zdecydowanie nada się także rower trekkingowy, jednak nie będzie on aż tak lekki jak jego crossowy odpowiednik.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel