Jak wybrać rower dla dziecka? Porady i sugestie

2020-03-23
Jak wybrać rower dla dziecka? Porady i sugestie

Rower jest popularnym pomysłem na prezent. To również dobra inwestycja w rozwój fizyczny dziecka, która z czasem może przerodzić się w sportową pasję. Aby tak się stało, należy odpowiednio dobrać jednoślad do wieku i możliwości dziecka. Ma to wpływ na przyjemność z jazdy, ale także na zachowanie odpowiedniej pozycji ciała. Wymiary roweru powinno się dobierać na podstawie indywidualnych warunków każdego malucha.

 

Wzrost a wysokość roweru

 

Wybierając rower, należy wziąć pod uwagę wzrost i warunki fizyczne dziecka. Trzeba w pierwszej kolejności ocenić, jak ma się długość jego nóg do odległości pomiędzy siodełkiem a pedałami. Siodełko musi być umiejscowione w taki sposób, aby pozwalało na swobodne wsiadanie oraz zsiadanie z roweru, najlepiej, aby podczas tych czynności stopy dziecka w całości opierały się na podłożu. Da mu to poczucie kontroli nad rowerem. Jeżeli odległość ta okaże się zbyt duża, dziecko będzie musiało m.in. położyć rower na ziemi, aby z niego zsiąść. 

 

Odległość kierownicy od siodełka

 

Na pierwszym etapie nauki nie powinno się wybierać dla dziecka roweru, który ma siodełko oraz kierownicę umiejscowione na zbliżonej wysokości. Jest to cecha rowerów górskich. Wybór roweru dla dziecka, w którym siodełko będzie niżej względem kierownicy, pozwoli zachować odpowiednią postawę. Równie ważna jest odległość tych dwóch elementów od siebie. Dziecko siedząc na rowerze, musi mieć możliwość swobodnie ją chwycić bez pochylania się. 

 

Dla wygody i bezpieczeństwa

 

Innym elementem utrudniającym dzieciom jazdę może być zbyt ciężka rama. Warto zatem wybrać taki rower, który wykonany jest z aluminium. Dzięki temu dziecko może bez trudu go przenieść. Należy też pamiętać o tym, że dzieci znacznie bezpieczniej czują się, mając do dyspozycji systemu hamulców nożnych. Dodatkowo sprawny dzwonek oraz odblaskowe elementy sprawią, że będzie ono widoczne na drodze po zmroku.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel