Jak prawidłowo ustawić rower do jazdy?

2022-10-18
Jak prawidłowo ustawić rower do jazdy?

Choć może trudno sobie to wyobrazić, świeżo kupiony rower nie nadaje się jeszcze do jazdy. Ustawienia, które zaproponował sprzedawca, są zazwyczaj zupełnie przypadkowe i aby osiągnąć najwyższy komfort użytkowania nowego sprzętu, koniecznie trzeba dopasować go do indywidualnej budowy ciała. Tylko poprawnie przygotowany rower nie wywoła żadnych napięć w ciele w trakcie przejażdżki!

Po pierwsze: siodełko

Ustawianie roweru należy zacząć od poszukiwania właściwej pozycji siodełka. Podczas jazdy próbnej nogi zbyt mocno wyprostowane są sygnałem, że siodełko jest za wysoko, natomiast jeśli kolana odginają się na boki, definitywnie trzeba je podnieść. Ból w odcinku lędźwiowym może z kolei wskazywać, że siodełko jest przesadnie odsunięte od kierownicy, a generalny dyskomfort można zniwelować przez delikatne pochylenie jego czubka ku dołowi.

Po drugie: kierownica

Właściwe ustawienie kierownicy zależy od rodzaju roweru. Na przykład w rowerach miejskich kierownica powinna znajdować się około 5 cm wyżej od siodełka, aby zachowywać wyprostowane plecy podczas jazdy. Natomiast w przypadku rowerów górskich MTB dobrze jest zacząć od ustawienia kierownicy na tej samej wysokości, co siodełko. Z czasem można ją stopniowo obniżać, pozostając jednak w granicach komfortu.

Po trzecie: klamki hamulcowe

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że klamki hamulcowe nigdy nie powinny być ustawione równolegle z podłożem. Na początek warto nachylić je pod takim kątem, by stanowiły przedłużenie ramion, gdy ręce opierają się na kierownicy, co pozwoli uniknąć napięcia w nadgarstkach. Do obsługi klamek powinna wystarczyć praca wyłącznie palców wskazujących, dlatego często trzeba je przesunąć w stronę środka kierownicy. Prawidłowe ustawienie klamek zapewnia bezpieczne hamowanie i pełną kontrolę nad rowerem.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel