Jak działają rowery elektryczne?
Rowery od dawna cieszą się powszechną popularnością. Jednak ostatnie lata rynkiem zawładnęły nowoczesne i praktyczne rowery elektryczne. Co roku oferta elektrycznych rowerów się poszerza. Warto więc dowiedzieć się więcej o działaniu takich rowerów. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!
Budowa e-bajków!
Za powszechną rewolucją związaną z wyglądem i samym działaniem współczesnego roweru elektrycznego stoi przede wszystkim pojawienie się kompleksowych systemów napędowych i sterujących. Jak działa rower elektryczny? Otóż wystarczy pedałować, a system wspomagania uruchomi się automatycznie. Aby jechać dalej trzeba pedałować, jednak dzięki silnikowi jest to znacznie łatwiejsze i lżejsze, niż podczas tradycyjnej jazdy na rowerze. Elektryczny silnik e-bajków samoczynnie wspomaga korbę, tak aby osoba jeżdżąca na nim nie musiała używać zbyt dużo siły.
Jak działa rower elektryczny?
Każdy rower elektryczny posiada trzy kluczowe elementy, które go napędzają. Są to:
- akumulator,
- silnik elektryczny,
- elektroniczny kontroler sterujący pracą całego pojazdu.
Poza mechanizmem napędowym rower elektryczny nie różni się w budowie od tradycyjnych rowerów. Bateria w rowerze elektrycznym jest najważniejszym elementem i źródłem napędu pojazdu. Nowoczesne rowery wyposażone są w wydajne baterie litowo-jonowe, które z powodzeniem stosowane są w nowoczesnych laptopach oraz telefonach komórkowych. Długość życia takiej baterii oblicza się średnio na 500 ładowań. Przy dłuższym stosowaniu jej moc może słabnąć, dlatego z czasem używania jej należy taką baterię wymienić. Silnik w elektronicznych rowerach również jest ważnym elementem urządzenia. Na przykład silnik bezszczotkowy jest w pełni bezobsługowy i praktycznie bezawaryjny. A jego największą zaletą jest oszczędne zużycie baterii, dzięki czemu możliwe jest dłuższe użytkowanie pojazdu. Z kolei kontroler odpowiada za sterowanie pracą silnika oraz przesyłanie energii z baterii bezpośrednio do silnika. Kontroler współpracuje z czujnikiem ruchu zainstalowanym na suporcie, tworząc swego rodzaju inteligentny system wspomagania jazdy.