Czym się różnią rowery damskie od męskich?

2022-01-10
Czym się różnią rowery damskie od męskich?

Sporty uprawiane na zewnątrz stale zyskują na popularności. Tego rodzaju aktywności cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem w okresie wiosenno-letnim, kiedy na zewnątrz jest ciepło. Jedną z ciekawszych form spędzania wolnego czasu w ten sposób jest niewątpliwie jazda na rowerze. Fani jednośladów dobrze wiedzą, że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli rowerów i trudno wybrać odpowiedni dla siebie, ponieważ trzeba wówczas wziąć pod uwagę co najmniej kilka kryteriów. Jednym z podstawowych podziałów rowerów jest ten na męskie i damskie. Czym się od siebie różnią?

Czym się różnią rama i koła w rowerze męskim i damskim? 

Pierwszą różnicą, którą nietrudno zauważyć, poszukując crossowego czy miejskiego roweru męskiego lub damskiego, jest rama. Jest to element, który znacząco wpływa na komfort jazdy, jak i samego wsiadania na jednoślad. Rama rowerów dla kobiet jest krótsza. Dzieje się tak, ponieważ zwykle panie są niższe, a co za tym idzie – łatwiej im wsiąść na taki pojazd. Dzięki temu siodełko jest usytuowane bliżej kierownicy.

Kolejną różnicą, którą można zauważyć, przyglądając się rowerom damskim i męskim, jest średnica kół. Jak nietrudno się domyślić – jednoślady przeznaczone dla pań mają mniejszą średnicę. Dzieje się tak z uwagi na mniejszą wagę kobiet i wiążący się z tym fakt, że nad rowerem, który ma mniejsze koła, łatwiej jest zapanować.

Czym jeszcze różnią się rowery damskie od męskich? 

Miłośnicy jednośladów, którzy poszukują odpowiedniego roweru crossowego czy górskiego dla siebie, z pewnością wymienią wiele różnic pomiędzy modelami męskimi i damskimi. Niezwykle ważną kwestią dla większości cyklistów jest z pewnością budowa siodełka. Siodełka w damskich rowerach najczęściej są miększe i szersze od męskich. Podobnie jak w przypadku ramy wpływa na to budowa anatomiczna pań i panów. Z podobną zależnością mamy do czynienia w przypadku kierownicy, która w „damkach” jest węższa. Nie sposób nie wspomnieć też o różnicach kosmetycznych, czyli innych kolorach rowerów czy dodatkach – w przypadku rowerów dla pań nierzadko mamy do czynienia z koszykiem z przodu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel