Czym się kierować wybierając rower na komunijny prezent?

2021-05-07
Czym się kierować wybierając rower na komunijny prezent?

Sezon komunijny jest wymagającym okresem w życiu nie tylko dzieci, ale również chrzestnych i zaproszonych gości. Po wybraniu idealnego prezentu dla dziecka, warto go sprawdzić i wybrać jak najlepszą ofertę. Jeżeli chodzi o rowery, które są najpopularniejszym prezentem komunijnym, wybierzmy wytrzymały sprzęt. Przystępując do komunii dziecko ma już około 8-9 lat, więc jest w stanie przesiąść się na duży rower, dzięki  któremu będzie w stanie wybrać się na dłuższe wycieczki.  Warto szukać w wielu miejscach i nie tylko w sklepach stacjonarnych, ponieważ sklepy internetowe również mają bardzo duży i fajny asortyment. Taki rower również bez problemu wymienimy jeżeli okazałoby się, że jest za mały bądź za duży.  Dobrze, gdy uda nam się kupić dobry sprzęt za odpowiednie pieniądze.

Cena roweru

Rower, a raczej jego cena, to kwestia, od której zazwyczaj zaczynamy nasze poszukiwania. Tutaj należy się nastawić na wydatek od 800 zł. Przed jego kupnem warto skonsultować się z dzieckiem, ponieważ w tym wieku może wykazywać się już preferencjami co do roweru. W ofertach sklepu będziemy mieć do czynienia z rowerami górskimi oraz miejskimi i innymi typami, dlatego warto wiedzieć wcześniej, na co się decydujemy. Na cenę roweru składa się wiele czynników, takich jak model, kolor itp.

Rozmiar kół

Przy wyborze roweru bardzo istotna jest wielkość kół. Koniecznie muszą być dopasowane do wzrostu dziecka, w wieku około 9 lat mierzy ono od 120 do 150 cm wzrostu. Wtedy też najczęściej proponowanym rozmiarem będzie rower na kołach 24-calowych, jednak pod uwagę należy również wziąć rozmiar 20 oraz 26.  Dlatego też przed zakupem porozmawiaj z rodzicami i ustal, ile ich pociecha ma wzrostu. Wysokość roweru będzie miała duży wpływ na korzystanie z niego, czyli np.: postawę podczas jazdy, wygodne zejście z roweru, a podczas odpoczynku oparcie stopy o podłoże. Dlatego nie warto kupować roweru na zapas, ponieważ obdarowany i tak zapewne od razu będzie chciał skorzystać z roweru.

Rama w rowerze

Można zadać sobie pytanie: jak długa powinna być rama w rowerze? Jest to uzależnione od wzrostu dziecka. Dlatego też i tutaj znowu będzie niezastąpiona pomoc rodziców dziecka. Żeby zmierzyć odpowiednią długość ramy w rowerze, należy zmierzyć nogę po wewnętrznej stronie uda. Mając opuszczone do końca siodełko, między siedziskiem a długością nogi powinno być co najmniej 10 cm różnicy. Tłumacząc na przykładzie, dziecko o wzroście od 120 do 145 cm będzie jeździło rowerem z ramą w przedziale 11”,12”, 13”, 14” lub 15” (dlatego ważna jest długość nogi), dla roweru z kołami 24 calowymi. Dla wyższych dzieci, rama powinna być odpowiednio dłuższa, czyli 14”, 15” lub 16”, w tym wypadku 26 calowe koła również będą lepsze.

Typ roweru

Ostatnia i niemniej ważna rzecz to typ roweru - tak jak pisaliśmy są rowery górskie i miejskie, ale dodać możemy jeszcze BMX i szosowe. O typie roweru powinno zadecydować dziecko, ponieważ to ono będzie z niego korzystało. Oczywiście dziewczynki ładnie będą wyglądały na rowerach miejskich, ale może się okazać, że nasza chrześnica woli jeździć na rowerach typu BMX. Naszym prezentem mamy sprawić przyjemność dziecku, dlatego też weźmy pod uwagę jego preferencje.

Czym różnią się od siebie poszczególne typy rowerów?

Rower górski: ma grube terenowe opony, a ich wielkość wynosi od 1,75 do 2 cali.  Dodatkowo ich bieżnik jest agresywny, aby móc pokonywać trudne przeszkody. Kierownica jest zazwyczaj prosta lub lekko zgięta, posiada przerzutki przednie i tylne oraz mechaniczne hamulce tarczowe. Na przodzie roweru znajdują się amortyzatory, mogą być one: sprężynowe, olejowe lub powietrzne.

Rower miejski: kierownica jest wyższa i często wsparta na mostku, który jest regulowany. Plusem roweru miejskiego jest wyposażenie: błotniki, koszyk oraz bagażnik, przerzutki ukryte w tylnej piaście oraz hamulce szczękowe i węższe opony z mniejszym bieżnikiem, przeznaczone na utwardzoną nawierzchnię. Rowery miejskie są bardzo wygodne, ponieważ jedziemy w pozycji wyprostowanej.

Rowery szosowe: mają cieńsze opony, ale ich koła są większe, dlatego też dla niższych dzieci nie będzie to dobry wybór. Wąskie opony mają wpływ na stabilizację pojazdu, dodatkowo ten typ roweru ma podwojoną liczbę klamek hamulcowych, aby dziecko mogło zapanować nad rowerem podczas trzymania kierownicy.

BMX: idealne dla dzieci, które są odważne i lubią szaleć. Rower używany głównie do wykonywania skomplikowanych ewolucji w powietrzu oraz wyścigów z przeszkodami na krótkich dystansach. Koła w tych rowerach mają 20 lub 24 cale, brak też w nich przerzutek czy amortyzatorów. Rama w tych rowerach jest mała, kierownica wysoko położona, a na osiach kół są zamontowane tzw. pegi do wykonywania ewolucji.

O rowerach można by pisać i pisać, jak i o dodatkach, jakie mogą mieć. Jednak najważniejsze, by dziecko było z niego zadowolone i jeździło jak najdłużej.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixelpixel