Czym się charakteryzują rowery górskie?

2019-09-25
Czym się charakteryzują rowery górskie?

Rowery górskie – charakterystyka

MTB, czyli Mountain Terrain Bike, przeznaczone są do jazdy w terenie trudnym, czyli m.in. po górskich szlakach czy leśnych ścieżkach. Rowery te są cięższe od swoich odpowiedników np. do jazdy po mieście. Spowodowane jest to ich konstrukcją, której zadaniem jest zapewnienie wytrzymałości roweru.

Wyposażenie roweru górskiego

Rowery górskie posiadają w swoim wyposażeniu amortyzatory odpowiedzialne za wspomaganie jazdy po wyboistym terenie. Ich podział ze względu na występowanie amortyzatorów to:

  • Sztywne – rowery pozbawione amortyzacji;
  • Hardtail – rowery z przednią amortyzacją;
  • Softail – rowery z tylną amortyzacją;
  • Full-suspension – rowery z pełną amortyzacją.

Do rowerów górskich montuje się koła szersze niż np. w rowerach trekkingowych, a ich opony można dobierać zależnie od terenu, po którym rowerzysta zamierza się poruszać. Średnice kół występują w trzech rozmiarach: 26 cali, 27,5 cali oraz 29 cali.  Rower górski MTB 26 lepiej będzie się sprawdzał przy szlakach, na których potrzebna jest szybka reakcja – przy stromych podjazdach czy krętych ścieżkach. Zaś wersja MTB 29 jest sprawniejsza, jeśli w grę wchodzą nierówności terenu i szybki rozpęd. Rower ze średnicą koła 27,5 cali jest rozwiązaniem, które łączy w sobie funcje zarówno MTB 26, jak i MTB 29.

Napęd rowerów górskich jest szeroko rozbudowany – ilość biegów sięga łącznie nawet do 20. Nie można zapominać o hamulcach, które dostosowane do warunków użytkowania muszą być solidne i bardzo wytrzymałe.

Rowery górskie to wysoki komfort jazdy po mało przystępnych terenach. Pozwalają na zwiedzanie trudnych szlaków w większej ilości kilometrów i szybciej niż na piechotę. Niestety, kosztem możliwości rozpędu do wysokiej prędkości. Ich minusem może być również waga, która przy tańszych wersjach jest spora, dlatego też warto zainwestować w rower trochę więcej i cieszyć się z wygody użytkowania.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel